Sveriges bästa magasin om kollektivtrafik och bussbranschen

Sökes: Vägvisare som gjort skillnad för bussbranschen

Bussbranschen är på jakt efter en vägvisare. Arkivbild: Ulo Maasing.

Bussbranschen är nu på jakt efter en vägvisare. Men det är inte en platsannons. Istället handlar det om ett nytt pris för att premiera personer och organisationer som har skapat branschnytta genom att själv visa vägen i en för branschen svår eller utmanande situation.

Bakom priset står BR, Bussbranschens Råd för forskning och utveckling. Det är medlemmar i BR och Sveriges Bussföretag som kan nominera person eller organisation till priset enligt ett antal kriterier. Det kan exempelvis handla om teknikskiften, nya samarbeten med aktörer som är viktig för bussbranschen, innovationer eller utvecklingsprojekt.

Läs mer om kriterierna och nomineringarna här.

Nomineringarna till priset Vägvisaren ska vara inne senast den 1 september. Pristagaren utses av BR:s styrelse och prisutdelningen äger rum på Persontrafik 2026 i Stockholm i oktober.

Taggat som: , , ,

Categorised in: Nyheter, Persontrafik

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

© 2026 Bussmagasinet
rss Artiklar(RSS) rss Kommentarer (RSS)