Sveriges bästa magasin om kollektivtrafik och bussbranschen

Länsstyrelsen bromsar Stockholms nya miljözon 3

Stockholms trafikborgarråd Lars Strömgren (MP) tvingas skjuta upp införandet av miljözon klass 3 i Stockholm. Foto: Ulo Maasing.

Det kontroversiella införandet av miljözon klass 3 i Stockholms city skjuts upp. Anledningen är att Länsstyrelsen i Stockholm vill granska Stockholms stads beslut om miljözonen innan den kan införas. Enligt det beslut som det rödgröna styret i Stockholms stad tidigare fattat skulle miljözonen införas den 31 december i år. Samtidigt tiger trafikkontoret i Stockholms stad när det gäller en planerad utvidgning av miljözonen.

Stockholm hade planerat att vara först i världen med att införa miljözon klass 3 där enbart elfordon, bränslecellsfordon och gasfordon med utsläppsklass Euro 6 är tillåtna. När det gäller tunga fordon är även laddhybrider med utsläppsklass Euro 6 tillåtna.

Bussföretagen välkomnar

Sveriges Bussföretag välkomnar att Länsstyrelsen väljer att granska Stockholms Stads beslut om att införa en miljözon. Som vi har påpekat i vår egen överklagan, är den utredning som ligger till grund för beslutet undermålig, framhåller Johan Dufva, näringspolitisk expert på Sveriges Bussföretag.

– Att införandet nu skjuts upp är bra, men vår förhoppning är att Länsstyrelsen delar vår uppfattning och upphäver stadens beslut.

– För våra medlemmar som kör turist- och beställningstrafik är detta ett mycket välkommet beslut. En miljözon klass 3 hade inneburit ett totalförbud för dessa bussar, ett segment av branschen som domineras av små och medelstora företag och bidrar direkt- och indirekt med 5,8 miljarder kronor till turismekonomin i Stockholm, och årligen transporterar cirka 2,8 miljoner passagerare.

Den nya miljözonen skulle träda i kraft 31 december 2024. Men flera aktörer har överklagat beslutet till länsstyrelsen, som nu har slagit fast att Stockholm behöver pausa införandet av miljözonen tills myndigheten har behandlat överklagan.

Överklagande
Den nya miljözonen skulle träda i kraft 31 december 2024. Men flera aktörer har överklagat beslutet till länsstyrelsen, som nu har slagit fast att Stockholm behöver pausa införandet av miljözonen tills myndigheten har behandlat överklagan. Bland dem som har överklagat beslutet är Transportföretagen med Sveriges Bussföretag, Visita, Svensk Handel och Moderaterna.

– Jag beklagar att omställningen försenas. Nu behöver vi analysera hur vi bäst kan gå vidare för att miljözonen ska vara på plats så snabbt som möjligt, säger Lars Strömgren (MP), trafikborgarråd i Stockholms stad.

De parter som har överklagat Stockholms stads beslut hävdar bland annat att tidsplanen är för snäv, men Lars Strömgren hävdar att framförhållningen har varit tillräcklig.

– Målet om en utsläppsfri innerstad lanserades 2021 och miljözonen i city aviserades för över två år sedan. Ingen kan påstå att omställningen av Stockholmstrafiken kommer som en överraskning, säger Lars Strömgren.

Trafikkontoret i Stockholm stad svarar inte på frågor om vilken utvidgning av miljközon 3 man utreder.

Trafikkontoret tiger
Vid en debatt förra veckan där Lars Strömgren och flera andra politiker deltog var dock kritiken mot tidsplanen massiv från företrädare för bussbranschen liksom från representanter för andra branschorganisationer, näringsliv och andra intressenter.

Sveriges Bussföretags branschchef Anna Grönlund pekade där bland annat på att de krav som Stockholms stad ställer när det gäller turistbussarna träder i kraft i EU 2040. Och då enbart för nya turistbussar. Idag finns inga europatillverkade eldrivna turistbussar på marknaden.

– Finns det endast kinesiska elbussar på marknaden får bussföretagen välja att antingen köpa sådana eller parkera utanför miljözon 3, blev beskedet från Lars Strömgren.

Samtidigt som införandet av den nya miljözonen nu försenas planerar Stockholms stad att utvidga zonen. Men Trafikkontoret som politiskt leds av Lars Strömgren har lagt locket på.

Bussmagasinet har upprepade gånger under den senaste veckan ställt frågor om vilket område som utreds för den utvidgade miljözonen och när den kommer att införas.

Hittills har vi dock inte fått något svar på våra frågor.

– Hur det kommer gå med den vidare utredningen av en eventuell utvidgning vet vi ännu inte, just nu ligger fokus på processen kring länsstyrelsens handläggning av frågan, säger Malinda Flodman, pressansvarig vid Trafikkontoret i Stockholms stad.

Taggat som: , , ,

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

© 2026 Bussmagasinet
rss Artiklar(RSS) rss Kommentarer (RSS)