SL (Storstockholms Lokaltrafik, Trafikförvaltningen i Stockholms läns landsting) vill ta i hårdare mot fuskåkare. Höjda böter, skärpt straff för återfallsplankare och rätt för kontrollanter att gripa fuskåkare som vägrar att identifiera sig är åtgärder som SL vill ta till.
Idag är maxböterna för plankare i buss-och spårtrafiken i Storstockholm 1200 kronor. Senast från årsskiftet vill SL att beloppet istället ska vara 1500 kronor.
Men det räcker inte med höjda böter. SL vill också se en rad lagändringar. Bland annat vill man få rätt att höja bötesbeloppet för de tjuvåkare som åker fast flera gånger. Dessutom vill man ge biljettkontrollanter rätt att gripa de personer som vägrar identifiera sig när de åkt fast för plankning.
– Man ska vara skyldig att identifiera sig och då behöver biljettkontrollerna ha rätten att gripa de som vägrar. Det ska inte gå att sitta med armarna i kors och flina kontrollanterna i ansiktet längre, säger trafiklandstingsrådet Kristoffer Tamsons(M) till Stockholmdirekt.se.
Lämna ett svar