Landsbygdstrafiken i östra Östergötland ska bli bättre., Utbudet i starka stråk och i vissa utvecklingsområden ska ökas. Det har trafik- och samhällsplanerings-nämnden i Region Östergötland beslutat.
Den förbättrade kollektivtrafiken gäller framför allt områdena Krokek/Kolmården, Skärblacka och Västra Husby.
– Förändringarna är ytterligare ett steg i arbetet för att erbjuda en attraktiv kollektivtrafik som kan konkurrera med bilen, säger Julie Tran (C), ordförande i regionutvecklingsnämnden.
– Vi tror att det här kommer att öka resandet på totalen och leda till att vi ökar kollektivtrafikens marknadsandel och får fler nöjdare kunder.
Dessutom ska region- och expressbusstrafiken utvecklas utifrån de nya trafikavtal som Region Östergötland har träffat med Nobina och Transdev (klicka här).
– Beställningen innebär att Östgötatrafiken kan utnyttja de nya upphandlade avtalen och utöka trafiken där det finns underlag, samtidigt som fordonen blir modernare med bland annat wifi ombord, säger Julie Tran.
Lämna ett svar