Europas två största busstillverkare, Daimler Buses (Mercedes-Benz, Setra) och Volvo Bussar har beslutat att inte delta i årets Busworld i Bryssel. Mässan är världens största bussmässa och äger rum den 9 – 14 oktober. Båda företagen motiverar sitt ställlningstagande med covid-19-pandemin och dess konsekvenser.
Daimler Buses bekräftar för bussmagasinet.se att man har beslutat sig för att inte medverka på Busworld.
– Vi stämmer regelbundet av de signaler vi får utifrån och de skiljer sig fundamentalt från tidigare år. Därför har vi beslutat att inte delta, skriver Daimlers pressavdelning i Stuttgart till bussmagasinet.se
Även Joakim Kenndal, presschef på Volvo Bussar, bekräftar att företaget avstår från årets Busworld.
– Med tanke på den rådande situationen med covid-19 och med tanke på våra kunders, anställdas, leverantörers och eventuella besökares hälsa och säkerhet har vi beslutat att inte vara med på Busworld 2021.
– Vi är extremt försiktiga med hur vi möter kunder och andra i dessa Covidtider. Vi hoppas naturligtvis att det blir bättre i framtiden då man vi kan garantera hälsa och säkerhet, säger Joakim Kenndal.
Lämna ett svar