Den holländska busstillverkaren VDL har fått en stor order på den nya generationen av företagets eldrivna stads- och regionbuss Citea. Bussen premiärvisades på den stora mässan Innotrans i Berlin för några veckor sedan (klicka här). Nu har bussoperatören Arriva beställt 64 bussar för sin trafik i Nordbrabant, Holland. Provinsen har som mål att all kollektivtrafik i provinsen ska vara utsläppsfri senast 2030.
Ordern omfattar 40 batteridrivna nya Citea LF-122 tolvmetersbussar och fyra nya Citea ledbussar, LF-181. Samtliga är låggolvsbussar och kommer huvudsakligen att gå i stadstrafik i staden Tilburg.
Dessutom har Arriva beställt 20 stycken lågentrébussar LE-135, det vill säga 13,5-metersversionen av nya Citea. Dessa ska trafikera de två BRT-liknande linjerna Uden-Veghel-Eindhoven samt Uden-Veghel-Den Bosch.
Provinsen Nordbrabant har satt som mål att år 2030 endast ha utsläppsfri kollektivtrafik. I och med ordern till VDL kommer en fjärdedel av bussarna i provinsen att vara eldrivna i slutet av nästa år.
Nya VDL Citea är till skillnad mot föregångaren från grunden utvecklad för en elektrisk drivlina. Några av egenskaperna är att batterierna är monterade i bussgolvet, sidoväggarna i ett stycke är av komposit, smart kontroll ev energiförbrukning och klimatanläggning samt en påtgligt ergonomisk förarmiljö.
Läs mer om nya VDL Citea i vårt reportage från Innotrans (klicka här).
För en svensk och nordisk publik premiärvisas bussen på Persontrafik 2022 på Älvsjömässan i Stockholm nästa vecka.
Lämna ett svar