Sveriges bästa magasin om kollektivtrafik och bussbranschen

Samtrans och Cabonline fortsätter med rullstolstaxi

Samtrans är en av vinnarna i Region Stockholms upphandling av rullstolstaxi. Foto: Samtrans.

Region Stockholm har nu avslutat sin upphandling för rullstolstaxi inom Färdtjänsten. Därmed är det klart att såväl Samtrans Omsorgsresor, som ingår i Nobina, och Cabonline med varumärkena Sverigetaxi och TaxiKuri, får ett nytt avtal för rullstolstaxi i Region Stockholm Färdtjänst. Samtrans tilldelas även Bårtaxi, som enda leverantör, vilket innebär hela länet som upptagningsområde.

Av Stockholms läns ca 62 000 färdtjänstresenärer har 51 000 rättighet att resa med taxi och 11 000 med rullstolstaxi.

Avtalet har en initial längd på tre år med möjlighet till ett optionsår. Uppdraget innefattar en fortsatt geografisk täckning inom hela Stockholms län.

Under 2022 reste färdtjänstresenärerna totalt 3,2 miljoner resor, varav knappt 1 miljon resor avsåg rullstolstaxiresor. Rullstolstaxi omfattas av kundvalet som innebär att resenären själv har möjlighet att välja vilken leverantör man vill resa med utifrån de leverantörer som finns i den hämtkommun som är aktuell

Avtalsspärr råder till och med den 4 november.

Taggat som: , ,

1 kommentar »

  1. Det är ju fullkomligt horribelt hur Samtrans kunnat få fortsatt förtroende för omsorgsresorna i regionen, igen!!!
    Läs recensionerna på webben!!!
    Fattar inte att upphandlarna inte tar hänsyn till detta!!!
    Varför väger man inte in några som helst kvalitetsaspekter i upphandlingen??
    Mitt barnbarn, och vad jag förstår av recensionerna, MASSOR av andra barn, misshandlas dagligen, fysiskt och psykiskt av Samtrans. Samtrans får massor av påringningar varje dag om omsorgsresor som inte dyker upp! Vi pratar om handikappade barn som mår dåligt av icke fungerande rutiner, både mentalt och fysiskt!!
    I massor av recensioner tas samma erfarenhet upp! Samtrans är fullkomligt, cyniskt likgiltiga för hur dessa barn hanteras!
    Har man inte kunskapen och resurserna att sköta en sån här verksamhet då ska man heller inte få förtroendet! Oavsett pris!!!
    Varför vågar ingen upphandlingsansvarig ta ett högre pris när det är så uppenbart att Samtrans omöjligt kan uppfylla avtalet till det pris dom angett???
    Man kan inte för 5:- köra 10 resor över hela stan samtidigt, eller hur!? Uppenbart?! Men det är billigast, och då tar vi det. Man blir mörkrädd!!
    Men det är omsorgsbarnen som får sitta emellan.
    Man skäms å Samtrans företagslednings vägnar!

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

© 2025 Bussmagasinet
rss Artiklar(RSS) rss Kommentarer (RSS)