Sveriges bästa magasin om kollektivtrafik och bussbranschen

Volvokoncernen slutför USA-köp av batteriverksamhet

Volvo slutförde på torsdagen köpet av nordamerikanska Proterras batteriverksamhet. Foto: Proterra.

AB Volvo, där Volvos buss- och lastbilsverksamhet ingår, slutförde på torsdagen köpet av batteriverksamheten i USA-företagen Proterra Inc och Proterra Operating Company Inc. Proterra tillverkade tidigare bland annat elbussar och batteripaket för den nordamerikanska marknaden.

Företaget hamnade dock i ekonomiska svårigheter och inledde i augusti ett så kallat chapter 11-förfarande för att skydda företaget från konkurs, alltså ett likartat förfarande som exempelvis flygbolaget SAS just nu är inne i.

I rekonstruktionen auktionerades delar av verksamheten ut.  AB Volvo vann i november budgivningen om bland annat ett utvecklingscenter för batterimoduler och kompletta batterier i Kalifornien och en monteringsfabrik i South Carolina Köpeskillingen uppgår till 2,2 miljarder kronor.

Volvo uppger att man avser att driva Proterras batteriaffär och leverera till utvalda kunder.

Taggat som: , , ,

Categorised in: Internationellt, Nyheter

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

© 2025 Bussmagasinet
rss Artiklar(RSS) rss Kommentarer (RSS)