Nu börjar Busstorget 2026. På branschträffen som arrangeras av Sveriges Bussföretag tillsammans med fordonstillverkare medverkar i år fler utställare än någonsin tidigare. i fokus står elektriska turistbussar, kompetensförsörjning och den politiska utvecklingen. Bussmagasinet är förstås på plats i Tylösand.
Av Paula Isaksson

Det är viktigt att fordonsindustrin, företagen och branschorganisationen träffas, säger Oscar Sundås, Sveriges Bussföretag. Foto: Paula Isaksson.
Busstorget som är Sveriges största mötesplats för turistbussbranschen äger rum under torsdag och fredag på Hotel Tylösand utanför Halmstad. Inte färre än 60 bussföretag har anmält sig och antalet deltagare uppgår till drygt 250. I år medverkar också rekordmånga utställare, 21 stycken, som representerar resegrossister, destinationer, färjerederier med mera. På plats är även busstillverkarna Daimler, Neoplan/MAN, Scania och Volvo.
Ett nytt inslag i årets konferens är ett rundabordsamtal med riksdagsledmöter från Halland. I övrigt innehåller programmet bland annat ett pass om elektrifiering, valet 2026 och kompetensförsörjning.
– Det stora intresset visar på att Busstorget som mötesplats är relevant för branschen. Det är viktigt att fordonsindustrin, företagen och branschorganisationen träffas, och vi är glada över att vi får fortsatt möjlighet att genomföra arrangemanget i partnerskap med de stora busstillverkarna, säger Oscar Sundås, branschutvecklare inom turist- och beställningstrafik på Sveriges Bussföretag.




Artiklar(RSS)
Lämna ett svar