Sveriges bästa magasin om kollektivtrafik och bussbranschen

Milstolpe i New York för Volvodotter

Volvo Bussars kanadensiska dotterbolag Prevost passerar en milstolpe i New York. Foto: Prevost.

Volvo Bussars kanadensiska dotterbolag Prevost passerar i år en verklig milstolpe i New York. Under året kommer Prevost att leverera sin tusende förortsbuss till lokaltrafiken i New York City, MTA.

– En historisk milstolpe för oss. 1 000 Prevost förortsbussar på vägarna som varje dag betjänar invånarna i New York och stadens förorter, säger François Tremblay, vd för Prevost och Volvogruppen i Kanada.

Den senaste stora ordern från MTA till Prevost tillkännagavs i december 2023 och omfattade totalt 381 bussar, varv en fast order på 250 bussar för leverans under 2025 och 2026. Övriga 131 bussar är en option.

Taggat som: , , , , ,

Categorised in: Internationellt, Nyheter

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

© 2026 Bussmagasinet
rss Artiklar(RSS) rss Kommentarer (RSS)