
Dalatrafiks stora upphala ndling av busstrafik är nu ett fall för Förvaltntingsrätten i Falun. Foto: Sveriges Domstolar.
Region Dalarnas stora upphandling av busstrafik blir domstolsfall. I upphandlingen tilldelades Keolis trafiken i Falun och Borlänge medan Nobina vann den övriga trafiken. Vy Buss lämnade anbud på både Falun-Borlänge och den övriga busstrafiken. Men Vys anbud förkastades av regionen som ansåg att samtliga obligatoriska krav, ”skallkrav”, i upphandlingen inte var uppfyllda av Vy Buss. Bussföretaget har nu hos förvaltningsrätten i Falun begärt överprövning av upphandlingen. Begäran om överprövning lämnades av Vy in till domstolen redan innan regionen fattade sitt tilldelningsbeslut.
Vy Buss godtar inte att företagets anbud förkastas och begär att regionen gör en ny utvärdering av upphandlingen där Vys anbud är med. I andra hand vill Vy att upphandlingen görs om. Regionen vill däremot att domstolen ska avvisa Vys överklagande.
Tvisten handlar om två bilagor i Vys anbud.
En av bilagorna handlar om i vilket land de bussar är tillverkade som Vy tänker använda. Där tas frågan om mänskliga rättigheter och arbetares rättigheter upp. Region Dalarna framhåller att man inte kommer att godkänna bussar där sluttillverkningen sker i länder med hög risk för brott mot mänskliga rättigheter (underförstått Kina).
Den andra bilagan är egentligen flera bilagor och gäller en rad miljöfrågor. Bland annat ställs det krav på att trafikföretaget har ett certifierat miljöarbete. Företaget ska också ”identifiera, förhindra, begränsa och gottgöra negativ påverkan på miljö i den egna verksamheten och leveranskedjan”.
Det är inte kraven i sig som Vy Buss reagerar på. Företaget anser däremot att kraven utgör särskilda kontraktsvillkor som ska uppfyllas under avtalstiden, inte redan när anbuden läggs.
– Regionens beslut att förkasta Vys anbud har inte stöd i upphandlingsdokumenten och strider mot principen om likabehandling. Och om domstolen mot förmodan anser att så inte är fallet är kraven oproportionerliga, skriver Vy i sin inlaga till förvaltningsrätten, och fortsätter:
– Om regionen hade behandlat Vy på samma sätt som övriga anbudsgivare och i enlighet med vad som angetts i upphandlingsdokumenten skulle Vys anbud inte ha förkastats.



Artiklar(RSS)
Lämna ett svar