Sveriges bästa magasin om kollektivtrafik och bussbranschen

Slutet nära för tidigare Volvopartner

Spanska Sunsundegui lanserade 2023 en ny generation av sin lyxturistbuss Sc7, här på chassi från Volvo. Foto: Sunsundegui.

Den spanska busstillverkaren Sunsundeguis framtid är osäker. Företaget var för ett år sedan tänkt att svara för karosserna till Volvo Bussars turistbussar men planerna stoppades efter ett halvår. Sedan dess har Sunsundegui pressats av växande ekonomiska problem och har begärts i konkurs. Sedan dess har konkursförvaltaren letat efter en investerare som är villig att ta över den spanska busstillverkaren. Men på fredagen meddelade den sista intressenten att man hoppar av. Det har gjort läget för Sunsundegui kritiskt.

Det är den belgiska investeraren Guido Dumarey och hans Dumarey som har meddelat att man inte är beredd att komma med ett bindande bud på Sunsundegui. Förra året var Dumarey en av de aktörer som ville ta över den krisande belgiska busstillverkaren Van Hool. I slutänden blev det holländska VDL som tog över stora delar av Van Hools bussverksamhet, samtidigt som Van Hools stadsbusstillverkning avvecklades.

Guido Dumarey och Dumarey Group förvärvade 2023 den brittiska busstillverkaren Mellor som också haft en del framgångar på den svenska marknaden. Sedan dess har Mellor avvecklat sitt engagemang i elbusserien Sigma som tillverkas av kinesiska Wisdom Motor. Nu marknadsförs Sigma i Europa av Wisdom Motors.

För Sunsundegui och dess anställda kom beskedet från Dumarey som ett hårt slag. Konkursförvaltaren hade tidigare slagit fast att likvidation och uppsägning av hela personalstyrkan på cirka 350 personer hotade om det inte omedelbart kom något bindande erbjudande på Sunsundegui.

Dumarey var beredd att betala 3,5 miljoner euro (38 miljoner kronor) för Sunsundegui, fastigheter, verktyg, inventarier, immateriella rättigheter med mera inräknat. Sunsundeguis tillgångar värderades av konkursförvaltaren till 27 miljoner euro (292 miljoner euro) samtidigt som skulderna uppgick till 50 miljoner euro (540 miljoner euro). Dumarey hade inte presenterat någon affärsplan som skulle säkra Sunsundeguis framtid.

– Det har gått fyra månader sedan Sunsundegui begärdes i konkurs och allt tyder på att processen kommer att avslutas med en likvidation, konstaterar konkursförvaltaren.

Avtal med Volvo
Det var så sent som i oktober 2023 som Volvo Bussar tecknade avtal med Sunsundegui om att det spanska företaget skulle tillverka karosser på licens för Volvos turist- och långfärdsbussar 9700 och 9900. Produktionen var tänkt att börja i fjol med de första bussarna på den europeiska marknaden 2025.

Men ett halvår senare stoppade de båda företagen projektet. Anledningen var enligt Volvo att projektet skulle bli alltför komplext och kräva så stora ytterligare investeringar att det inte skulle gå att få lönsamhet i samarbetet. Däremot fortsatte det tidigare samarbetet mellan Volvo Bussar och Sunsundegui där Volvo stod för chassierna och Sunsundegui karosserna.

Viktig marknad
Storbritannien har länge varit en viktig exportmarknad för Sunsundegui, ofta med bussar byggda på Volvochassi.

Men nyligen blev det känt att Volvo Bussar i Storbritannien har inlett ett samarbete med den spansk-portugisiska påbyggaren och busstillverkaren Unvi om en ny turistbuss. Samarbetet mellan Volvo och Unvi gäller endast turistbussar för den brittiska och irländska marknaden.

För Volvo är samarbetet med Unvi också ett sätt att finnas kvar på den viktiga brittiska turistbussmarknaden, även om Sunsundegui skulle gå under.

Men det blev ytterligare ett bekymmer för Sunsundegui och har sannolikt minskat intresset från andra för att ta över krisföretaget.

Taggat som: , , ,

Categorised in: Internationellt, Nyheter

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

© 2026 Bussmagasinet
rss Artiklar(RSS) rss Kommentarer (RSS)