Sveriges bästa magasin om kollektivtrafik och bussbranschen

”Stort utrymme för direkttilldelning av trafikavtal”

Foto: Konkurrensverket.

Det finns ett betydligt större utrymme för att direkttilldela avtal som gäller kollektivtrafik än vad som vanligtvis gäller vid allmänna upphandlingar. Det konstaterar Konkurrensverket i ett aktuellt beslut.

Konkurrensverket har på eget initiativ granskat en direkttilldelning som Region Stockholm gjorde i höstas. Bakgrunden är de långvariga och stora problem som präglat pendeltågstrafiken i Storstockholm under flera år.

Till följd av problemen sa regionen upp sitt trafikavtal med operatören MTR som körde trafiken. Istället skrev regionen ett nytt trafikavtal med SJ, utan att upphandla trafiken i konkurrens. Istället direkttilldelades SJ trafiken och hänvisade till en bestämmelse om nödåtgärder i kollektrafikförordningen.

Helt korrekt, konstaterar nu Konkurrensverket.

– Enligt kollektivtrafikförordningen får en myndighet vidta nödåtgärder vid trafikstörningar eller överhängande risk för sådana störningar. En nödåtgärd kan bland annat bestå av en direkttilldelning av ett kontrakt.

– Direkttilldelningen kan ske även om de omständigheter som föranleder nödåtgärden hade kunnat förutses av myndigheten eller beror på myndighetens agerande. Så är inte fallet vid exempelvis direkttilldelning på grund av synnerlig brådska enligt LOU (Lagen om offentlig upphandling), skriver Konkurrensverket.

Taggat som: , , , , ,

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

© 2026 Bussmagasinet
rss Artiklar(RSS) rss Kommentarer (RSS)