Sveriges bästa magasin om kollektivtrafik och bussbranschen

Mycket buss i Almedalen

Almedalen – innan Almedalsveckan har brakat loss. Foto: Ulo Maasing.

Almedalen – innan Almedalsveckan har brakat loss. Foto: Ulo Maasing.

Den kommande helgen inleds Almedalsveckan på Gotland. I det enorma programmet för veckan finns flera seminarier och andra arrangemang som direkt berör bussbranschen och kollektivtrafik med buss. Vi har plockat fram det som vi tror är mest intressant för verksamma i bussbranschen.

Listan gör inte anspråk på att vara komplett. Det finns förutom de arrangemang vi listar här en rad andra seminarier och presentationer som har mer eller mindre bäring på buss- och övrig kollektivtrafik.

Information om samtliga arrangemang under Almedalsveckan finns på Region Gotlands officiella webbplats för Almedalsveckan.

Här är våra förslag på arrangemang att ta del av:

Måndag 29 juni:
Är avgasfria städer önskvärt och möjligt?
Arrangör: Vattenfall AB
Bakgrund:
Eldrivna fordon växer fram på bred front som ett reellt alternativ. Nu finns förutsättningarna för att skapa tysta och rena städer. Vad krävs för att gå från ord till handling?

Trafiklandstingsrådet Kristoffer Tamsons(M) deltar i flera seminarier med anknytning till busstrafik. Foto: Ulo Maasing.

Trafiklandstingsrådet Kristoffer Tamsons(M) deltar i flera seminarier med anknytning till busstrafik. Foto: Ulo Maasing.

Medverkande:
Jakop Dalunde (MP), riksdagsledamot;
Mattias Tingvall, chef affärsutveckling, Vattenfall;
Kristoffer Tamsons (M), trafiklandstingsråd;
Ulf Gustafsson, direktör public affairs, Volvo Bussar;
Belan Bahram, styrelseledamot, Taxi Stockholm;
Jarkko Ahlbom, strategichef ZEV (zero emission vehicles), Nissan Nordic Europe;
Mattias Goldmann (moderator), vd, Tankesmedjan Fores med 2030-sekreteriatet; Susanna Hurtig (inledande presentation), affärsutvecklare eldrivna transporter, Vattenfall.
Tid: 12.30 – 13.30
Plats: Mellangatan 9, Vattenfall Energihuset, hörnet Volters Gränd.

Rädda landsbygden med taxi i linjetrafik
Arrangör:
Svenska Taxiförbundet
Bakgrund:
En satsning på bättre regional service med anropsstyrd trafik skulle leda till att många familjer kan bo kvar eller flytta tillbaka till sin hembygd. Stora bussar som fraktar luft i brist på resenärer är enligt arrangören kostsamma för kommunerna och kan ersättas med t ex anropsstyrd taxi i linjetrafik.
Medverkande:
Per Juth, Förbundsdirektör, Svenska Taxiförbundet;
Nils Bohlin, Konsultchef, HUI Research;
Anders Åkesson (C), ledamot, Riksdagens trafikutskott;
Johan Andersson (S), edamot, Riksdagens trafikutskott.
Tid: 13.30 – 14.30
Plats: Kronstallsgränd 4, Trädgården

Är BRT lösningen på ökat kollektivtrafikresande i våra städer?
Arrangör:
Bil Sweden, Sveriges Bussföretag

Malin Karlsson(MP) debatterar framtiden för BRT. Foto: Ulo Maasing.

Malin Karlsson(MP) debatterar framtiden för BRT. Foto: Ulo Maasing.

Medverkande:
Per Kågeson, Transportforskare, Nature Associates;
Jan Bosaeus, Ordförande/VD, Sveriges Bussföretag/Nobina Sverige AB.
Gustav Hemming, Landstingsråd(C), Stockholms läns landsting.
Nanna Wikholm, Oppositionslandstingsråd(S), Trafiknämnden Stockholms läns landsting;
Malin Karlsson, Gruppledare(MP), Trafiknämnden Stockholms läns landsting;
Kristoffer Tamsons, Trafiklandstingsråd(M), Trafiknämnden Stockholms läns landsting;
Anna Wersäll, Näringspolitisk expert, Stockholms Handelskammare.
Tid: kl 14.00 – 15.00
Lokal: Campus Gotland, Cramérgatan 3, sal B25

Tisdag 30/6
Vision Stockholmsbågen – en världsledande framtidslösning för kollektivtrafik
Arrangörer:
Skanska, WSP Sverige AB, Scania
Bakgrund:
Stockholmsbågen handlar om att genom en förlängning av Förbifart Stockholm skapa en grön lösning för miljöanpassad kollektivtrafik och aktivt bidra till Stockholmsregionens stadsutveckling. Stockholmsbågen innebär bland annat en kraftfull satsning på superbussar.
Medverkande:
Claes Thunblad(S), kommunalråd, Järfälla kommun.
Gustav Hemming(C), landstingsråd, Stockholms Län Landsting.
Fredrik Bergström, WSP.
Jonas Kempe, Scania Buses & Coaches.
Mats Rönnbo, Skanska.
Tid: 12.15 – 13.00
Plats: Rostockergränd 4, Skanskas trädgård

Fördubbling av kollektivtrafiken – till vilket pris som helst?
Arrangör:
Partnersamverkan för en förbättrad kollektivtrafik
Bakgrund:
Kollektivtrafiken skapar värden både för den som reser och för samhället. Hur prioriteras kollektivtrafiken bland andra politikområden? Blir det för dyrt att lyckas? Offentliga och kommersiella aktörer belyser olika aspekter, visar på goda exempel och framgångsfaktorer för att nå fördubblingsmålet.
Kristoffer Tamsons(M), Trafiklandstingsråd, Stockholms läns landsting;
Birgitta Losman(MP), Regionråd, Västra Götalandsregionen;
Tommy Gardell(S), Ledamot, Region Gotland;
Peter Viinapuu, vd, MTR;
Karin Brundell-Freij, Expert, WSP;
Eva Tiséus, Marknadsdirektör, Transdev;
Per-Åke Pettersson, vd, Taxi Östersund;
Annika Dopping, moderator.
Tid: 12.30 – 14.30
Plats: Krukmakarens hus, Mellangatan 21, Oscarssalen

Lars Annerberg, Sveriges Bussföretag, medverkar i Kommunals seminarium om upphandlingar och anställningstrygghet. Foto: Ulo Maasing.

Lars Annerberg, Sveriges Bussföretag, medverkar i Kommunals seminarium om upphandlingar och anställningstrygghet. Foto: Ulo Maasing.

Skenande kostnader och otrygga anställda – vad gör vi åt bussupphandlingarna?
Arrangör:
Kommunal
Bakgrund:
Landstingen vill ha nya bussar med bättre miljöprestanda. Bussbolagen rapporterar dålig lönsamhet, samtidigt lämnar de låga anbud att de ibland inte klarar av att leverera. Alla vill värna om förarna, samtidigt leder upphandlingar till att de sägs upp vid byte av leverantör. Hur få ordning på detta?
Medverkande:
Oskar Taxén, Jurist och utredare, Kommunal;
Ulrika Egervall, Förhandlingschef och vice vd, Sveriges Bussföretag;
Lars Annerberg, Specialist på upphandlad trafik, Sveriges bussföretag;
Maria Melkersson, Kvalificerad utredare, Trafikanalys.
Tid: 15.00 – 15.30
Plats: Cramérgatan, H324, Kommunals tält, Hamnplan

Superbussarna segrar över världen – men i Sverige har MalmöExpressen få efterföljare
Arrangör:
Sveriges Bussföretag
Bakgrund:
BRT, kapacitetstark busstrafik är en del i många städres förnyelse och utveckling. Vad utmärker framgångsrika satsningar på BRT? Vad kan stadsplanerare och politiker lära av andra länder?
Tid: 16.30 – 17.30
Plats: Krukmakarens hus, Mellangatan 21, Oscarssalen

Onsdag 1 juli:
Är transporterna i städerna mer hållbara 2015?
Arrangör:
Trivector
Bakgrund:
Transporterna är ett av våra mest svårlösta hållbarhetsproblem. Många svenska städer arbetar intensivt med detta. Utifrån erfarenheter och nya fakta diskuterar vi varför vissa städer är framgångsrika när det gäller hållbara transporter. Vad gör de som andra inte gör? Vilka politiska beslut behövs?
Medverkande:
Karin Neergaard, Affärsområdeschef, Trivector;
Björn Sundin, Kommunalråd (S) och ordförande för Programnämnd Samhällsbyggnad, Örebro;
Cecilia Mårtensson, Expert transporter och infrastruktur, SKL, Sveriges Kommuner och landsting.
Tid: 11.00 – 11.45
Plats: Mellangatan 54, Bryggarsalen

Ökat kollektivtrafikresande genom minskade kostnader – inget önsketänkande utan en reell sanning?
Arrangör:
Sveriges Bussföretag
Bakgrund:
Resandet med kollektivtrafiken ökar för varje år. Men samtidigt ökar kostnaderna än mer. Detta ställer krav på en ökad effektivisering av kollektivtrafiken.

Torbjörn Eriksson inleder seminariet om ökad kollektivtrafik genom minskade kostnader. Foto: Ulo Maasing.

Torbjörn Eriksson inleder seminariet om ökad kollektivtrafik genom minskade kostnader. Foto: Ulo Maasing.

Medverkande:
Torbjörn Eriksson, vd transportforskare, Urbanet Analys AB;
Jan-Eric Nilsson, professor transportekonomi, VTI Statens väg- och transportforskningsinstitut;
Maria Börjessson, universitetslektor adj professor, KTH Centre for Transport Studies CTS;
Nanna Wickholm, oppositionslandstingsråd (S), Trafiknämnden Stockholms läns landsting;
Magnus Åkerhielm, vd, Keolis Sverige AB;
Karl Henriksson, Kommunalråd(KD) i Huddinge, gruppledare i Trafiknämnden Trafiknämnden Stockholms läns landsting;
Ulo Maasing, moderator, bussmagasinet.se
Tid: 11.30 – 13.00
Lokal: Campus Gotland, Cramérgatan 3, sal B25

Såväl Volvo som Scania har dessutom arrangemang under eftermiddagarna under flera dagar i Almedalsveckan.

Scania CV arrangerar mötesplats under rubriken ”Upplev framtiden för hållbara transporter redan idag”. Arrangemanget beskrivs av Scania:

”Med växande städer kommer också ökade transportbehov. Hur klarar vi samtidigt hållbarhetsutmaningen? Hur kan BRT (Bus Rapid Transit) system vara en del av lösningen? Vilken infrastruktur krävs för att göra vår framtid mer hållbar? Om framtiden för hållbara transporter.”
Tid: 29, 30 juni samt 1 juli kl 12.30 – 16.30
Plats: Holmen, H616

Volvos mötesplats har rubriken ”Hållbar elektrifierad kollektivtrafik”. Företaget beskriver mötesplatsen:

”När bussarna går på el öppnas nya möjligheter. Du kan dra linjer där du inte kunnat ha någon trafik och till och med lägga hållplatser inomhus. Du kommer att få en tystare, renare stad och dessutom spara energi och pengar. Här kan du se vad som händer när just din stad går över till eldrift.”
Tid: 29/6, 30/6, 1/7, 2/7 kl 13.00 – 17.00
Plats: Hamnplan, H244

Taggat som: , , , , , , , , ,

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

© 2025 Bussmagasinet
rss Artiklar(RSS) rss Kommentarer (RSS)