Sveriges bästa magasin om kollektivtrafik och bussbranschen

Största batterifabriken för elbussar och ellastbilar invigd

Akasol har invigt Europas största batterifabrik för batterier till elbussar och ellastbilar. Foto: Akasol.

Den tyska batteritillverkaren Akasol AG invigde på måndagen sin Gigafactory 1 i Darmstdt, Tyskland. Anläggningen är Europas största fabrik för batterisystem till eldrivna bussar, lastbilar och andra nyttofordon. Inledningsvis har fabriken en produktionskapacitet på upp till 1 GWh (=gigawattimmar), men mot slutet av nästa år ska kapaciteten ha ökat till 2,6 GWh.

– Det här är en milstolpe i företagets historia. Här i Darmstadt ska vi tillverka högpresterande litiumjonbatterier och system som är en nyckel till omställningen av transporter och energianvändning, sa Akasols vd Sven Schultz vid invigningen.

Under den första utbyggnadsfasen ska Akasol Gigafactory 1 tillverka litiumjonbatterisystem för nyttofordon på en högt automatiserad produktionslina med en årlig kapacitet på 1 GWh. Ytterligare produktionslinor kommer att öka kapaciteten till 2,5 GWh nästa år och om efterfrågan från kunder finns kan fabriken byggas ut ytterligare till 5 GWh.

Därmed blir fabriken den överlägset största batterifabriken i Europa för system med litiumjonbatterier till nyttofordon. När fabriken körs med full kapacitet kan där årligen produceras batterisystem till mer än 10 000 elbussar, ellastbilar och andra eldrivna nyttofordon.

Som vi tidigare rapporterat levererar Akasol batterier till bland annat elbussar från Volvo (klicka här), Mercedes-Benz eCitaro och till Van Hool (klicka här).

Taggat som: , , , , ,

Categorised in: Internationellt, Nyheter

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

© 2025 Bussmagasinet
rss Artiklar(RSS) rss Kommentarer (RSS)