
Transportföretagen efterlyser fler möjligheter till fjärrutbildning i YKB-fortbildningen. Foto: Ulo Maasing.
De nya regler för yrkeskompetensbevis, YKB, som Transportstyrelsen inför den 1 september riskerar att missa målet, varnar Transportföretagen där Sveriges Bussföretag ingår. Anledningen är att det också i fortsättningen finns omfattande krav på att deltagarna är fysiskt närvarande istället för att utbildningen kan ske genom fjärrundervisning, det vill säga lärarledd, digital utbildning.
– Digitala utbildningsformer är en naturlig del av dagens utbildningsutbud och avgörande för att företag i hela landet ska kunna planera sin verksamhet. Vi hade hoppats att det skulle få ett tydligare genomslag i de nya föreskrifterna, säger Caj Luoma, chef för kompetensförsörjning på Transportföretagen.
Enligt Transportföretagen innebär Transportstyrelsens föreskrifter att det inte blir praktiskt möjligt med fjärrundervisning i samtliga delkurser i den 35 timmar långa YKB-fortbildningen. Dessutom behöver de som anordnar utbildning ansöka om eller anmäla ändringar i både genomförandeplan och utbildningsplan för att kunna erbjuda fjärr- och distansundervisning.
– Vi välkomnar att regelverket öppnar för fjärrundervisning. Men flexibiliteten begränsas när flera ämnesområden fortfarande kräver lärarledda praktiska moment på plats. Det innebär sämre tillgänglighet för både förare och transportföretag, inte minst i delar av landet där avstånden är långa, säger Maria Sjölin Karlsson, regionalt verksamhetsansvarig för kompetensförsörjning på Transportföretagen.
Bakgrunden till de nya reglerna är att regeringen 2022 gav Transportstyrelsen i uppdrag att utreda hur utbildningen för yrkesförarkompetens kan utvecklas med hjälp av distansutbildning. I vintras fattade regeringen beslut om nya regler som välkomnades av Transportföretagen.



Artiklar(RSS)
Lämna ett svar