Sveriges bästa magasin om kollektivtrafik och bussbranschen

KONTAKT – Internationella elbussnyheter i urval

Nu etablerar sig även den stora kinesiska busstillverkaren Zhongtong på den nordiska marknaden genom sin elbuss i N-serien. Foto: Zhongtong.

Vi ger er ett axplock elbussnyheter från andra länder, främst i Europa men ibland även med utblick till andra delar av världen. Denna gång: Ännu en kinesisk busstillverkare etablerar sig i Norden; Litauens huvudstad storsatsar på elbussar; Solaris växer till ytterligare en marknad.

Danmark: Ytterligare en kinesisk busstillverkare är på väg in på den nordiska marknaden. Det är Zhongtong som nästa månad ska leverera ett antal nya elbussar till en kund i Danmark. Zhongtong har inte avslöjat varken orderns storlek eller kundens namn.

Ordern är den första i Norden för Zhongtong som är en av Kinas största busstillverkare. Enligt företaget har man sedan början av året sett en kraftig ökning av internationella order. Bland annat har företaget tecknat avtal om leverans av 10 000 bussar till ett trafikföretag i Saudiarabien, Abshahd Group.

Bussarna till Danmark är av Zhongtongs nya modellserie N som finns i längder från 8,7 – 12,2 meter och med batteripaket på 210 – 423 kWh.

Enligt branschsajten Chinabuses har bussarna extra korrosionsskydd för att klara det nordiska klimatet.

– Varje gång vi expanderar till en ny marknad bildar vi en särskild arbetsgrupp för att skaffa oss kunskap om marknaden, lära känna driftsförhållandena och analysera lokala bestämmelser och vanor, säger Ren Xianfeng, produktchef vid Zhongtong Bus forskningscenter.

Litauens huvudstad Vilnius bygger ut busstrafiken med hjälp av elbussar. Foto: UAB Vilniaus viešasis transportas.

Litauen: Den litauiska huvudstaden Vilnius fortsätter sin storsatsning på eldriven busstrafik, samtidigt som man bygger ut stadsbusstrafiken. Lokaltrafiken i Vilnius, UAB Vilniaus viešasis transportas (VVT), ska nu gå ut i en upphandling av 145 nya elbussar av fyra olika storlekar: 8, 10, 12 och 18 meter. Samtliga ska vara låggolvsbussar.

Upphandlingen omfattar även service av bussarna. Staden har också satt ett tak för hur mycket de nya elbussarna får kosta, inklusive serviceavtalet: 97,23 miljoner euro, cirka 1 054 miljoner kronor.

De nya elbussarna ska ersätta äldre dieselbussar i VVT:s flotta. Samtidigt planerar staden att bygga ut busslinjenätet med sju nya linjer, öka turtätheten på 44 linjer och ändra 46 befintliga linjer. När utbyggnaden är genomförd kommer busslinjerna i stadens centrum att ha en turtäthet på 6 – 10 minuter och i ytterområdena 15 minuter.

Enligt en pressinformation från staden kommer VVT:s bussflotta att utökas med 30 procent och bli helt fossilfri. Nyligen levererade tjeckiska Skoda de sista av de 93 trådbussar som Vilnius beställde 2023. Bussarna kan köras upp till 20 kilometer på sträckor utan luftledning.

Bosnien och Hercegovina blir Solaris 36:e marknad genom en beställning på Trollino 18 trådbussar. Bild: Solaris.

Bosnien och Hercegovina: Busstillverkaren Solaris debuterar i ännu ett europeiskt land genom en order från Sarajevo, huvudstad i Bosnien och Hercegovina som därmed blir den 36:e nation Solaris har sålt bussar till. Solaris ökade nyligen sin marknad med ytterligare två länder tack vare order från Kanada och USA.

Den polska busstillverkaren har fått en order på tio 18-meters trådbussar från Sarajevo. Bussarna, Trollino 18, kommer också att ha batterier som gör att de kan köra upp till 20 kilometer utan att få kraft från luftledning.

Solaris har hittills sålt 2 500 trådbussar till kunder i 70 städer, varav Landskrona är en.

Taggat som: , , , , , ,

Categorised in: Internationellt, Nyheter

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

© 2025 Bussmagasinet
rss Artiklar(RSS) rss Kommentarer (RSS)