Sveriges bästa magasin om kollektivtrafik och bussbranschen

Starkt halvår för Scandic

Scandichotellen rapporterar om ett starkt första halvår. Foto: Ulo Maasing.

Nordens största hotellföretag, Scandic, redovisar ett starkt första halvår i den delårsrapport som Scandic presenterade på måndagsmorgonen. Både omsättning och rörelseresultat förbättrades, även om den finska marknaden enligt Scandic är utmanande. Scandicchefen Jens Mathiesen räknar med en stark fortsättning på året.

Scandic ökade sin nettoomsättning under det första halvåret med 3,5 procent till 5 998 miljoner kronor. Rörelseresultatet förbättrades till 899 miljoner kronor jämfört med 816 miljoner förra året.

– En välfylld eventkalender, ett fortsatt högt fritidsresande och en stabil mötes- och konferensmarknad bidrog till en hög efterfrågan, framför allt i huvudstäderna i Sverige, Danmark och Irland. Samtidigt påverkades den norska hotellmarknaden av den över sex veckor långa hotellstrejken, medan Finland var fortsatt utmanande, skriver Jens Mathiesen i en kommentar till halvårsbokslutet.

Där skriver han också att de genomsnittliga rumspriserna väntas bli högre än i fjol under resten av året.

Rörelsemarginalen förbättrades från 12,5 till 13,3 procent.

Taggat som: ,

Categorised in: Nyheter, Turism

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

© 2026 Bussmagasinet
rss Artiklar(RSS) rss Kommentarer (RSS)