Biljettpriserna för resor med buss och tåg i Kronobergs län kommer att höjas kraftigt nästa år, skriver Smålandsposten. En enkelbiljett i en zon kommer att kosta 26 kronor istället för dagens 22 och högsta pris för en enkelresa i länet blir 147 kronor. Idag kostar en sådan biljett 122 kronor. Allt enligt Länstrafikens eget förslag till nya biljettpriser.
– Vi gör stora förbättringar både i Växjös stadstrafik och i länstrafiken under hösten. Det blir helt andra förutsättningar för det kollektiva resandet och de satsningarna måste också synas i biljettpriset, säger länstrafikens marknadschef Julija Markensten till Smålandsposten.
Som exempel på satsningarna nämner hon tio fler bussar i Växjö stadstrafik oh de fem nya snabblinjerna mellan länets större orter.
Lämna ett svar