Branschorganisationen Sveriges Bussföretag applåderar regeringens beslut att satsa på elbussar. Organisationen har tillsammans med Svensk Fordonsindustri länge arbetat för att få till gynnsamma villkor för utveckling och implementering av elbussar.
Bussföretagen säger sig idag glädjas åt regeringens beslut om att satsa 50 miljoner kronor på att öka investeringar i elbussar redan nästa år och därefter de 100 miljoner kronor om året, totalt 350 miljoner kronor, som till samma ändamål avsätts för perioden 2017-2019.
– Tillsammans med regeringens tidigare beslut om bland annat stadsmiljöavtal där pengar kan avsättas för utbyggd kollektivtrafik i städer och regioner ger denna satsning möjligheten att erbjuda landets resenärer ett modernt och klimatsmart alternativ till den egna bilen.
– Utvecklingen av tekniken på bussidan går väldigt fort och i framkant ligger våra svenska busstillverkare, säger Anna Grönlund, branschchef och vice vd för Sveriges Bussföretag.
Lämna ett svar