
Intäkterna från turismen i Sverige rasade i fjol med enorma belopp. I Stockholm var tappet 41 miljarder kronor enligt Visita. Foto: Ulo Maasing.
Intäkterna från turismen har rasat med enorma belopp under 2020, visar siffror som besöksnäringens branschorganisation Visita har tagit fram utifrån data från Tillväxtverket och SCB. Ofta handlar det om en halvering eller mer av intäkterna för hotell, campingplatser, restauranger och andra delar av turismnäringen. Störst är tappet från de utländska turisterna.
Inte oväntat är tappet störst i Region Stockholm med 41 miljarder, följt av Västra Götaland med 22 miljarder.
Bakom intäktsraset ligger naturligtvis covid-19-pandemin.
– Det är ett ras vi aldrig tidigare sett som slår oerhört hårt mot jobb och företag. Restriktionerna har en enorm påverkan även på den inhemska turismen och för att rädda jobb inför den kommande våren och sommaren är det avgörande att nuvarande restriktioner lättas så snart smittläget tillåter, säger Jonas Siljhammar.
Här är siffror på intäktstappet i miljarder kronor för turismen i olika regioner i landet (inom parentes anges bel
oppet för turismen från utlandet):
Västra Götaland 22 miljarder
Västmanland: 1 miljard
Östergötland: 2,5 miljarder
Värmland: 5 miljarder
Västerbotten: 3 miljarder
Västernorrland: 1 miljard
Blekinge: 1 miljard
Dalarna 5 miljarder
Örebro län: 2 miljarder
Uppsala län: 1,5 miljarder
Jönköping: 3 miljarder
Kronoberg: 2 miljarder
Jönköpings län: 3 miljarder
Halland: 3 miljarder
Jämtland: 3 miljarder
Kalmar län: 3,5 miljarder
Skåne: 10 miljarder
Stockholm: 41 miljarder
Lämna ett svar