Den nya vaccinationscentralen i Varberg ligger flera kilometer utanför centrum – så ocentralt att människor haft svårt att ta sig dit. Men från och med idag, måndag, har den fått en egen busslinje med namnet ”Vaccinationscentralen Varberg tur och retur”. Ingen biljett krävs för att resa med linjen som körs av Hallandstrafiken på uppdrag av Region Halland.
Tiderna är synkade med vaccinationscentralens öppettider och turtätheten är en buss i halvtimmen. Ombord finns en servicevärd som erbjuder handsprit och munskydd till resenärerna.
Åtminstone januari månad ut kommer trafiken att köras, sedan utvärderas den för en eventuell förlängning.
– Vi är jätteglada att kunna få detta på plats. Ser vi att det finns ett behov och ett intresse kommer vi att förlänga. Det är viktigt att så många som möjligt kan vaccinera sig och att vi har en hög tillgänglighet i vaccinationsinsatsen, säger Pia Hallgren, verksamhetschef för mobila team vid Region Halland.
Lämna ett svar